Przyjaciele z Pohořelic w Poraju

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 września 2023

Z wizytą w Poraju przebywała ośmioosobowa delegacja władz partnerskiego Miasta Pohořelice w Czechach. Delegacji przewodniczył wicestarosta Patrik Pařil. Nasi południowi sąsiedzi, poza rozmowami o dalszej współpracy, gościli na tegorocznych „Chorońskich Prażuchach”.

Gmina Poraj współpracuje od dwudziestu sześciu lat z partnerskim samorządem Miasta Pohořelice w Czechach. Przed rokiem delegacja Poraja gościła na tamtejszych Dniach Miasta. Teraz przyszła kolej na rewizytę.

Na czele delegacji stanął wicestarosta Patrik Pařil, a w skład delegacji weszli także radni: Věra FormanováLukáš FujtíkMartina FröhlichováJosef HrabovskýIvo Kudrna, i przedstawicielki Urzędu Miasta: Dominika Zapalačová i Renata Babčanová.

Obecna wizyta poświęcona była głównie rozwojowi współpracy i jej perspektywom. „Z wzajemnych rozmów wnioskuję, że pobyt zaskoczył naszych przyjaciół z Czech. Odnieśli bardzo pozytywne wrażenia. Rozmowy były konstruktywne” – podkreśla Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.

Czescy przyjaciele Poraja nie kryli swojego uznania dla dokonań naszej gminy. Odwiedzili obiekt Przedszkola w Żarkach-Letnisku i remizę OSP w Poraju z nowym wozem bojowym. Przebywali na imprezie plenerowej „Nocowanko pod Lipami” w Choroniu, a także zwiedzili Jurę Krakowsko – Częstochowską i „Marinę Poraj”. Gościli również na odbywającej się w ten weekend imprezie plenerowej „Chorońskie Prażuchy”.

Spotkali się również z radnymi, wśród których byli m.in.: Barbara CabanEwa MasłońDagmara Superson – KosztyłaŁukasz AdamczykWaldemar SitekBartosz Rajczyk i Andrzej Tkacz, a także z kadrą kierowniczą urzędu i jednostek organizacyjnych, w tym: wójt Katarzyną Kaźmierczak, sekretarz Anną Trabską, skarbnik Anną Kuklą, z-cą kierownika Andrzejem Kozłowskim, specjalistą ds. kadr Patrycją Kluzą, dyrektor GOK Magdaleną Ryziuk – Wilk, przedstawicielami Przedszkola i Żłobka w Żarkach-Letnisku - Aleksandrą Śmiejkowską-Jasińską i Martą Janusiewicz, prezesem OSP w Poraju Pawłem Krzyczmonikiem i druhami jednostki, prezes Mariny Poraj Urszulą Grzywacz, która uczestniczyła w latach 90-tych w nawiązaniu kontaktów z czeskim partnerem.

Władze obu gmin wyraziły przekonanie, że wizyta przyniesie wymierne korzyści dla współpracy, szczególnie dla młodzieży, wymiany sportowej i kulturalnej oraz w obrębie turystyki.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie