Jesteś tutaj: Start / Z ŻYCIA CIT / Rok 2016

Rok 2016

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

ALBUM "JURAJSKIE NOCE I DNIE" W SPRZEDAŻY W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

Nie macie pomysłu na prezent świąteczny? Zapraszamy do naszego Centrum Informacji Turystycznej w Poraju. W ofercie piękny album "Jurajskie Noce i Dnie" ukazujący najpiękniejsze zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

                                                                       Grudzień 2016

CIT PORAJ UCZESTNIKIEM KONFERENCJI "AUDYT NIECZYNNYCH TRAS KOLEJOWYCH POD KĄTEM ICH ADAPTACJI NA TRASY ROWEROWE"

Na zaproszenie Śląskiego Oficera Rowerowego - Aleksandra Kopii, porajskie Centrum Informacji Turystycznej w Poraju wzięło udział w konferencji podsumowującej "Audyt nieczynnych tras kolejowych pod kątem ich adaptacji na trasy rowerowe".

Więcej informacji TUTAJ

                                                                                                    Listopad 2016

CIT PORAJ NA SPOTKANIU KONSULTACYJNYM VELO SILESIA                                                                            

Październik 2016

TURYSTYKA W GMINIE PORAJ NAGRODZONA

Miło nam poinformować, że zgłoszenia do XII Edycji Konkursu Częstochowskiej Organizacji Turystycznej przygotowane przez nasze Centrum Informacji Turystycznej okazały się zwycięskimi pomysłami. W piątek 7 października w częstochowskim Ratuszu podczas uroczystej gali organizowanej z okazji Światowego Dnia Turystyki naszą gminę reprezentowała wicewójt Katarzyna Kaźmierczak. W kategorii "Produkt turystyczny" certyfikat otrzymała Marina Poraj - nasza największa i najprężniej działająca atrakcja turystyczna. W kategorii "Za zasługi dla rozwoju turystyki regionu częstochowskiego” wyróżnienie otrzymał Adam Zaczkowski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków Urzędu Gminy Poraj. Laureatom serdecznie gratulujemy.

                                                                

 

 

Wrzesień 2016

WIZYTA UCZNIÓW Z IX L.O. IM. C.K. NORWIDA Z CZĘSTOCHOWY

21 wześnia br. uczniowie klasy III f z IX Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie zwiedzali uroki Gminy Poraj. Podróż swą zaczęli w naszym Centrum Informacji Turystycznej w Poraju, skąd wyruszyli do Choronia, aby tam wziąć udział w edukacyjno-turystycznej grze terenowej Quest.

                                                                                               

Sierpień 2016

WSPÓŁPRACA CIT PORAJ PRZY "ZALEWIE BIEGACZY"

Pierwszy bieg wokół Zalewu Porajskiego na nietypowym dystansie 12,5 km zorganizował i przygotował Urząd Gminy w Poraju we współpracy ze Stowarzyszeniem Marina Poraj, Centrum Informacji Turystycznej w Poraju, Ośrodkiem Rozwoju Osobistego Shangri-La, Jurajskim Klubem Nordic Walking Lider Suport Team, Towarzystwem Sportowym Libero z Myszkowa, klubem LKS Polonia Poraj, KP Policji w Myszkowie, KP PSP w Myszkowie oraz Myszkowskim Klubem Motocyklowym. Od samego rana na terenie Mariny Poraj stopniowo pojawiało się coraz więcej ochotników, którzy chcieli wziąć udział w biegu wokół Zalewu Porajskiego. Do pokonania było 12,5 lub 5 km w czasie nieprzekraczającym 3 godz. Organizatorzy zadbali, by trasa, biegnąca głównie przez malownicze lasy sosnowe i częściowo drogi asfaltowe, była właściwie oznakowana oraz przygotowana do zawodów i zaopatrzona w punkty regeneracyjne z wodą. Do rozegrania było 5 różnych wyścigów: na dystansie 12,5 km Bieg Główny, Marsz Nordic Walking i Marsz Power Walk, na dystansie 5 km Bieg Dodatkowy oraz na dystansie 200 m Bieg dla dzieci.

                                                                             Sierpień 2016

WIZJA TERENOWA KOMISJI "PIĘKNA WIEŚ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2016"

31 sierpnia 2016 r. odbyła się wizja terenowa komisji konkursowej zadania zgłoszonego do konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego". Konkurs, którego celem jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności społecznej, aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Wydział Terenów Wiejskich. W tegorocznym konkursie Centrum Informacji Turystycznej w Poraju napisało zgłoszenie do następujących kategorii: Najpiękniejsza wieś - Choroń; Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi - Sala widowiskowo-kinowa "Bajka"; Najlepsza strona internetowa sołectwa - http://poraj.ugporaj.pl/; Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe - Folkloriada Jurajska. Zgodnie z harmonogramem konkursu w październiku poznamy laureatów.

                                                                                                     

Lipiec 2016

ZAKTUALIZOWALIŚMY BAZĘ TURYSTYCZNĄ W FOLDERZE "AKTYWNY WYPOCZYNEK W GMINIE PORAJ"

                                                                                 Czerwiec 2016

DRUGIE SPOTKANIE ZESPOŁU DS. KOORDYNACJI PRAC NAD STWORZENIEM SPÓJNEJ SIECI TRAS ROWEROWYCH W POWIECIE MYSZKOWSKIM.

 29 czerwca odbyło się drugie spotkanie Zespołu ds. koordynacji prac nad stworzeniem spójnej sieci tras rowerowych w powiecie myszkowskim. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Gmin oraz Starostwa Powiatowego w Myszkowie dyskutowali o potrzebach mieszkańców regionu w zakresie komunikacji rowerowej. Podstawą debaty była ankieta dostępna do połowy czerwca w Urzędach Miast i Gmin oraz stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Myszkowie. W sondzie wzięło udział ponad 500 osób, dzięki czemu interpretacja odpowiedzi pozwoli uzyskać ogólny obraz potrzeb i wymagań mieszkańców w odniesieniu do lokalnych tras rowerowych. Podczas kolejnych spotkań zostanie przedstawiona dogłębna analiza wyników ankiety. Na spotkaniu omówiono także stan obecnej infrastruktury rowerowej oraz trasy, które byłyby najbardziej potrzebne w powiecie myszkowskim. W najbliższym czasie planuje się stworzyć mapę obecnych i pożądanych ścieżek rowerowych, z podziałem na szlaki turystyczne i komunikacyjne. Efekty prac poszczególnych gmin zostaną przedstawione na kolejnym spotkaniu.

                                                          Czerwiec 2016

WIZYTA DZIENNIKARZY W GMINIE PORAJ

W dniach 24-26.06.2016r., akurat w trakcie Dni Gminy Poraj, odwiedzili nas dziennikarze zajmujący się realizacją programu telewizyjnego „Turystyczna Jazda”. Efektem jest świetny materiał o naszej gminie, gdzie ukazane są: woda, żaglówki, imprezy, znani goście... – jednym słowem porajski Zalew Atrakcji. Kilkudniowa wizyta dziennikarzy: Grzegorza Skrzypka i Wojciecha Lubińskiego została dokładnie zarchiwizowana profesjonalną kamerą. Zmiksowany i odpowiednio zmontowany materiał stanowić będzie kolejny odcinek telewizyjnego programu turystycznego, a jego efektem będzie ok. 15-minutowy program "Turystyczna Jazda" w całości poświęcony Gminie Poraj. W odcinku będzie dużo wody, żaglówek, motorówek, ludzi, imprez, znanych gości i artystów, pełno słońca oraz nasze Centrum Informacji Turystycznej w Poraju – czyli jak przystało na sezon wakacyjny.

TURYSTYCZNA JAZDA - ODC.52 - PORAJ


                                                                                                 Czerwiec 2016

DELEGACJA Z LITWY W PORAJU

W piątek 3 czerwca, w trakcie sesji Rady Gminy Poraj, na podstawie jednogłośnego głosowania radnych, podpisano umowę partnerską pomiędzy Gminą Poraj a Gminą Mickuny (Republika Litewska). Od teraz Gmina Poraj ma nową zaprzyjaźnioną, ale za to bardzo polską gminę, z którą będzie ściśle współpracować. Umowa partnerska z Gminą Mickuny zakłada współpracę samorządów w następujących dziedzinach: kultury, sportu, rekreacji i turystyki, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości, rozwoju regionalnego, ekologii, opieki społecznej oraz gospodarki komunalnej. Oznacza więc wybudowanie i podtrzymywanie kontaktów społecznych, wzajemne poznanie kultury i historii, wspólne działania, a także wymianę dzieci i młodzieży. Jest swoistym ukoronowaniem relacji nawiązanych podczas zeszłorocznej wizyty delegacji Urzędu Gminy na Litwie, z darami dla Polaków z Rejonu Wileńskiego. Wśród odwiedzanych miejsc było także nasze Centrum Informacji Turystycznej w Poraju.

                                                                                 

 Maj 2016

BUSEM PRZEZ ŚWIAT W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

W poniedziałek 16 maja o godz. 18.00 w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju pojawili się niezwykli podróżnicy, którzy swą olbrzymią pasją do wypraw po całym świecie zarazili wszystkich obecnych i tuż przed sezonem wakacyjnym namawiali na szalone wyprawy w nieznane. Karol Lewandowski i Aleksandra Ślusarczyk to dwójka młodych podróżników, którzy od wielu lat objeżdżają świat starym, 25-letnim, hipisowskim busem T3 marki Volkswagen o wdzięcznym mieniu „Supertramp”. Auto zakupili za 2000 zł, odremontowali własnymi siłami oraz z pomocą znajomych mechaników, pomalowali w wielobarwny wzór wakacyjnego surfowania, wyposażyli w wygodne kanapy i wyruszyli w świat. W ciągu 6 lat odwiedzili ponad 50 państw na 5 kontynentach, zwiedzili USA i Australię mając w portfelach jedynie $8 dziennie. Są autorami popularnego bloga internetowego BusemPrzezSwiat.pl, który w 2014 r. zdobył tytuł Bloga Roku i jest codziennie odwiedzany przez tysiące internautów. Wydali dwie książki podróżnicze „Busem Przez Świat. Wyprawa Pierwsza” i „Busem Przez Świat. Ameryka za 8 dolarów”. I cały czas planują nowe eskapady. Podczas spotkania w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju podróżnicy zaprezentowali swój patent na tanie wyjazdy. Przedstawili alternatywne formy podróżowania: autostopem, tanimi liniami, czy okazyjnie z biurami podróży. Wyjaśnili, jak spełnić swe marzenia o dalekich wojażach, by przy tym nie popaść w finansową ruinę. Opowiedzieli o swoich niesamowitych przygodach, a także o wspaniałych ludziach, których napotkali na swojej drodze. Spotkanie z podróżnikami cieszyło się wielkim powodzeniem. Liczna grupa słuchaczy z wielkim zainteresowaniem nadstawiała ucha i wyłapywała szczegółowe informacje przekazywane podczas niezwykle ekscytującego wykładu, połączonego z prezentacją atrakcyjnych fotografii. Na zakończenie większość z nich zadawała gościom nurtujące pytania, na które ci niestrudzenie odpowiadali. Po spotkaniu chętni mogli nabyć książki podróżników wraz ze specjalnie dedykowanym autografem.

                                                                                          

 

 

Maj 2016

ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA

05 maja br. ruszyło głosowanie na Podwórko Nivea 2016. Centrum Informacji Turystycznej w Poraju zgłosiło propozycję - JASTRZĄB ul. Zielona 24. Głosowanie trwa do 30 czerwca. Codziennie można oddać jeden głos.
40 miejscowości z największą liczbą głosów zwycięża i na ich terenie powstaną Podwórka Nivea. Zachęcamy do głosowania
TUTAJ


                                                                                             

Kwiecień 2016

OTWARCIE SAMOOBSŁUGOWEJ STACJI NAPRAWY ROWERÓW

Prawdziwi miłośnicy dwóch kółek spotkali się w sobotę 30 kwietnia w Centrum Informacji Turystycznej, aby uroczyście otworzyć pierwszą w naszym regionie samoobsługową stację naprawy rowerów. Dzięki niej każdy rowerzysta będzie mógł w dowolnej chwili i całkowicie za darmo dokonać drobnej naprawy swojego jednośladu, napompować koła lub dokręcić śruby. Samoobsługowa Stacja Naprawy Rowerów pozyskana została ze środków w ramach konkursu grantowego "Tu Mieszkam, Tu Zmieniam" Fundacji Banku Zachodniego WBK dzięki staraniom Centrum Informacji Turystycznej w Poraju. W sobotnie przedpołudnie przed budynkiem dworca PKP w Poraju pojawiło się sporo rowerów. Cykliści przybyli, aby zapoznać się z nowym nabytkiem, jakim jest samoobsługowa stacja naprawy rowerów. To specjalny słupek z zestawem odpowiednich narzędzi i stelażem do zawieszenia roweru, przystosowany do użycia w przestrzeni publicznej. Na wyposażeniu posiada komplet niezbędnych, podstawowych narzędzi: śrubokręty, wkrętaki, klucz imbusowy i nastawny, łyżka do opon oraz pompka z końcówkami umożliwiającymi napompowanie wszystkich rodzajów wentyli. Narzędzia są zamocowane na linkach wystarczająco długich, by swobodnie sięgnąć do zawieszonego roweru i zabezpieczonych tak, aby nikt ich nie ukradł. Jest także monitorowana. Stacja umożliwia samodzielne dokonywanie napraw czy też przeglądu roweru, a dodatkowo znajdujący się na froncie urządzenia QR CODE, po zeskanowaniu smartfonem, daje natychmiastowy dostęp do publikacji internetowych, zawierających instrukcje postępowania w przypadku różnych usterek. Oprócz rowerów można tam także naprawić lub dopompować wózek dziecięcy lub inwalidzki. Punkt napraw jest ogólnodostępny, można z niego korzystać bezpłatnie.Na uroczystości otwarcia samoobsługowej stacji naprawy rowerów nie zabrakło władz Gminy Poraj, w tym wójta Łukasz Stachera, przewodniczącej Rady Gminy Katarzyny Kaźmierczak, prezesa Porajskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu Andrzeja Pawłowskiego Andrzeja Pawłowskiego oraz kierownika Referatu Promocji Andrzeja Kozłowskiego. Imprezę fachowo poprowadził i zapoznał wszystkich zebranych z projektem Adam Zaczkowski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków.Historię turystyki rowerowej i samego roweru, a także losy znakomitych cyklistów Ziemi Myszkowskiej (tj. Edward Pelka, Bogusław Fornalczyk, Jolanta Masłoń, Maria Maszczyk) w fascynujący sposób przedstawił prezes Klubu Osiedlowego PTTK „M-2” Myszków Marian Kotarski. Na  zakończenie Bartosz oraz Mateusz z SP-BIKES Serwis-Sklep-Wypożyczalnia z Jastrzębia w krótkim instruktażu przedstawili zalety stacji naprawy rowerów oraz zaprezentowali jej możliwości.Po krótkich przemówieniach i przecięciu wstęgi zgromadzeni uczestnicy podzielili się na dwie grupy, które udały się na wycieczkę rowerową wokół Zalewu Porajskiego. Drużyny poprowadzili Ryszard Konopka oraz Marian Kotarski. Po błyskawicznym przejechaniu dystanu 15 km uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodki poczęstunek. "Gmina Poraj, jako swoita Brama na Jurę, dba o rowerzystów i ochoczo wspiera tę najtańszą, najwygodniejszą i najbardziej ekologiczną formę transportu. Po wygodnych ścieżkach rowerowych nadszedł czas na obsługę techniczną. Nowa inwestycja, na którą środki pozyskało Centrum Informacji Turystycznej w ramach konkursu grantowego BZWBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”, jest kolejnym etapem rozwoju gminnej infrastruktury rowerowej. Samoobsługowa stacja naprawy rowerów jest niejako pierwszym ogniwem w łańcuchu. Kolejnym z pewnością będzie wypożyczalnia rowerów, którą chcemy uruchomić także tutaj, w sercu Poraja, na dworcu PKP” - zapewniałw krótkim wystąpieniu wójt Łukasz Stachera podczas imprezy z okazji otwarcia samoobsługowej stacji naprawy rowerów.

                                                                             

Kwiecień 2016

ZAPRASZAMY DO ANKIETY

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety badającej potrzeby mieszkańców Gminy Poraj i powiatu myszkowskiego w zakresie komunikacji rowerowej. Ankieta jest pochodną spotkania Zespołu ds. koordynacji spraw nad stworzeniem spójnej sieci tras rowerowych w powiecie myszkowskim.Kwiecień 2016

CIT PORAJ W SKŁADZIE ZESPOŁU DS. ŚCIEŻEK ROWEROWYCH W POWIECIE MYSZKOWSKIM

Pierwsze spotkanie Zespołu ds. Koordynacji prac nad stworzeniem spójnej sieci tras rowerowych w powiecie myszkowskim miało na celu określenie zadań i harmonogramu prac członków zespołu podczas kolejnych posiedzeń. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Myszkowie. W spotkaniu uczestniczyli Rafał Kępski (przewodniczący), Jakub Grabowski (wiceprzewodniczący), Małgorzata Budek, Marcin Pilis, Edyta Wrzosowska, Violetta Solarczyk, Edyta Sawicka, Artur Uchnast, Iwona Bugaj, Paweł Pikuła, Barbara Rajczyk, Adam Zaczkowski. Zespół powstał w celu analizowania i opracowania potrzeb związanych z infrastrukturą pieszo-rowerową w powiecie myszkowskim. W planach jest również włączenie do zespołu przedstawicieli klubów i miłośników rowerowych z terenu powiatu. Kolejne spotkanie planowane jest w czerwcu 2016 r., które będzie mieć charakter otwarty i już dziś zapraszamy wszystkich miłośników rowerów, którzy chcieliby się włączyć w prace zespołu. Wówczas znane już będą wyniki ankiet i dzięki temu preferencje mieszkańców, turystów i użytkowników rowerów.

                                                                           Kwiecień 2016

WANDER BOOK DOSTĘPNE W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

Zapraszamy do zakupu Dzienników Turystycznych Wander Book wraz z naklejkami Wander Cards. W naszym Centrum Informacji Turystycznej w Poraju dostępne są następujące naklejki: Zalew Porajski, Zamek w Mirowie, Zamek w Bobolicach, Kościół św. Wawrzyńca w Cynkowie, Sanktuarium MB Mrzygłodzkiej w Myszkowie, Kościół św. Walentego w Woźnikach, Grzęda Mirowska, Góra Zborów, Zamek "Bąkowiec" w Morsku, Rzędkowickie Skały, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Jaskinia Ostrężnicka.

Szczegóły na stronie internetowej www.wander-book.com

                                                                                         

Marzec 2016

LEŚNE SKRZATY W POSZUKIWANIU WIOSNY

W poniedziałek 21 marca 2016 roku dzieci z Przedszkola "Leśne Skrzaty" w Poraju poszukiwały oznak wiosny. W tym celu grupa Muchomorków w barwnym korowodzie odwiedziła Centrum Informacji Turystycznej oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.

                                                                           Marzec 2016

MOBILNY PUNKT INFORMACYJNY W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

                                                                                           Luty 2016

GMINA PORAJ PROMOWANA NA TARGACH TURYSTYCZNYCH WE WROCŁAWIU

Cały weekend (27-28.02.2016) we Wrocławiu odbywają się Międzynarodowe Targi Turystyczne. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska promocyjnego Małopolskiej Organizacji Turystycznej na którym Związek Gmin Jurajskich promuje walory Jury, w tym Gminy Poraj.

                                                                                                

Luty 2016

PRZYJĘLIŚMY GMINNĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W SWOJE PROGI

W poniedziałek 15 lutego 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju. Po opuszczeniu ciasnych pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego, porajski księgozbiór zyskał nowoczesne i przestronne lokum, z którego chętnie skorzystają zarówno stali, jak i początkujący czytelnicy, a także podróżni oczekujący na pociąg. Niedawno wyremontowany, nowoczesny budynek dworca PKP, odzyskawszy nowy blask, przygarnął w swoje progi kolejną już instytucję publiczną. Oprócz Centrum Informacji Turystyczne zadomowiła się tu także Gminna Biblioteka Publiczna. W jasnych, przestronnych wnętrzach dworca mieści się teraz wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia internetowa oraz czytelnia czasopism, a także dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Co ważniejsze czytelnicy zyskali bezpośredni dostęp do księgozbioru i mogą teraz samodzielnie przeglądać oraz wybierać interesujące ich pozycje książkowe.