Jesteś tutaj: Start / Z ŻYCIA CIT / Rok 2017

Rok 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

Sierpień 2017

WIZYTA GRUPY Z PORĘBY

W czwartek 10 sierpnia br. Gminę Poraj odwiedziła grupa dzieci z Poręby. Swoją wycieczkę rozpoczęli od naszego Centrum Informacji Turystycznej w Poraju, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawostek o naszej Gminie. Następnie dzieci wraz z opiekunami udali się do Choronia na grę terenową Quest, a na koniec spędzili czas nad Zalewem Porajskim na Marinie Poraj. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok.

                                                                                                        

Lipiec 2017

ZAJĘCIA DLA DZIECI "BEZPIECZNA WODA 2017"

W związku z rozpoczęciem wakacji zaprosiliśmy do naszego Centrum Informacji Turystycznej w Poraju dzieci, które w okresie wakacyjnym chodziły do Przedszkola Leśne Skrzaty w Poraju. Na zajęciach w dniu 06 lipca br. rozmawialiśmy o bezpieczeństwie nad wodą, wakacyjnym savoir vivre oraz o podstawach udzielenia pierwszej pomocy, a na koniec wszystkie dzieci przeniosły się w żeglarski świat robiąc sobie pirackie zdjęcia.

                                                                                                       

Czerwiec 2017

DNI GMINY PORAJ - SZANTOWISKO MARINY PORAJ

W tegorocznych Dniach Gminy Poraj braliśmy czynny udział w organizacji Dnia Otwartego na Marinie Poraj. Wraz z pracownikami Urzędu Gminy panią Moniką i Anią, Centrum Inicjatyw Społecznych,Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, Gminną Biblioteką Publiczną w Poraju oraz Spółdzielnią Socjalną "Poractive" staraliśmy się, aby ten dzień umilić najmłodszym uczestnikom. Dziękujemy za zaproszenie do współpracy i do zobaczenia.

                                                                                                           

Czerwiec 2017

ZNAKOWANIE ROWERÓW W CIT PORAJ

W sobotę 10 czerwca 2017 r. w godzinach 10:00 - 12:00 w Informacja Turystyczna CIT Poraj odbyło się bezpłatne znakowanie rowerów przeZ Dzielnicowych Komisariatu Policji w Koziegłowach: st. asp. Roberta Gołdę oraz asp. szt. Jacka Gonerę. W ramach akcji darmowe przeglądy oraz drobne regulacje rowerowe wykonywane były przez SP-Bikes Serwis, wypożyczalnia, sklep. Oznakowaliśmy ponad 50 rowerów! Dziękujemy wszystkim za przybycie.

 

Czerwiec 2017

DZIECI Z PRZEDSZKOLA Z JASTRZĘBIA ODWIEDZIŁY CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

Dnia 09.06.2017 nasze Centrum Informacji Turystycznej odwiedziły dzieci z przedszkola w Jastrzębiu. Mali słuchacze dowiedzieli się co to jest Informacja Turystyczna, po czym poznać taki punkt i o co można pytać w takim miejscu. Dzieci zapoznały się także z mapą, atrakcjami w Naszej Gminie oraz z osobliwościami flory i fauny występującymi na naszym terenie. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

  Maj 2017

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU W CZOŁÓWCE NAJLEPSZYCH PUNKTÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ NA ŚLĄSKU

W wyniku dorocznego audytu Śląskiej Organizacji Turystycznej, Centrum Informacji Turystycznej w Poraju znalazło się w czołówce rankingu najlepszych punktów informacji turystycznej w województwie śląskim. W corocznym audycie punktów informacji turystycznej w województwie śląskim wykonywanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej przeprowadzone zostało badanie metodą mystery shopping w formie audytu bezpośredniego, telefonicznego oraz mailowego. Oceniane były m.in.: położenie punktu, oznakowanie dojazdu, czystość otoczenia, dostępność dla osób niepełnosprawnych, wyposażenie punktu, godziny otwarcia, ubiór pracowników oraz cały proces obsługi - powitanie, przebieg rozmowy, rozpoznawanie potrzeb i zaproponowanie adekwatnego produktu, podziękowanie, pożegnanie, czas odpowiedzi na maila, a także jego zawartość i używanie zwrotów grzecznościowych, tryb przeprowadzenia rozmowy telefonicznej, udzielenie itp. Według raportu badań z 2016 r. jakość usług świadczonych przez Centrum Informacji Turystycznej w Poraju znajduje się na profesjonalnym poziomie, a samo CIT zajęło w rankingu zbiorczym wysokie 8. miejsce na wszystkie 72 przebadane placówki. Najwyższe noty CIT otrzymało w kontakcie bezpośrednim, zatem zapraszamy wszystkich do odwiedzin naszej porajskiej placówki IT, gdzie profesjonalnie przygotowani pracownicy udzielą wyczerpujących informacji dotyczących atrakcji turystycznych, bazy noclegowej i gastronomicznej, organizowanych imprez, oferty sportowo-rekreacyjnej itp.

                                                                                                            Maj 2017

"DZIAŁAJ LOKALNIE" W CIT PORAJ

W piątek 5 maja w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju odbyło się spotkanie dotyczące lokalnego konkursu grantowego „Działaj lokalnie”. Lokalny konkurs grantowy „Działaj lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Na terenie powiatu zawierciańskiego i myszkowskiego program jest realizowany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia. Z programu mogą skorzystać mieszkańcy wszystkich gmin powiatów, które przystąpiły do programu, w tym oczywiście z Gminy Poraj. Tegoroczna edycja konkursu „Działaj lokalnie” wspiera projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych oraz poprawie jakości życia, a także prowadzą do budowania lokalnego kapitału społecznego. Podczas piątkowego spotkania w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju wszyscy zainteresowani mogli uzyskać wyczerpujące informacje dotyczące składania wniosków oraz poznać zasady obowiązujące w konkursie. Dowiedzieli się, jak zaplanować projekt, jak sporządzić kosztorys, przygotować część opisową, a także jakich błędów unikać i na jakie sprawy zwrócić szczególną uwagę. Krok po kroku nauczyli się, jak prawidłowo wypełnić wniosek grantowy za pomocą internetowego generatora. Potencjalni wnioskodawcy obecni na spotkaniu mogli na gorąco sprawdzić swoje pomysły i przekuć je na prawidłowy projekt. Pomoc doradcy okazała się bardzo pomocna, a uczestnicy spotkania zarażeni społeczną energią wyrazili chęć zaangażowania lokalnej społeczności i stworzenia ciekawych inicjatyw.

                                                           Kwiecień 2016

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE


                                                                                                                   

Marzec 2017

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU ZAPROSZONE NA FINAŁ XVI MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO "CZY ZNASZ HISTORIĘ CZĘSTOCHOWY I REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO"

 W częstochowskim ratuszu podsumowano XVI edycję Międzypowiatowego Konkursu Historycznego "Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego". W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Częstochowy i okolicy. Konkurs organizowany jest cyklicznie, począwszy od roku 2001, pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Starosty Powiatu Częstochowskiego. Organizatorami Konkursu są: Gimnazjum nr 9 im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Zespół Szkół nr 2 w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie i Archiwum Państwowe w Częstochowie. W tegorocznej edycji konkursu Centrum Informacji Turystycznej w Poraju było jednym z fundatorów nagród w postaci materiałów promocyjnych Gminy Poraj i okolic.

                                                                                  Marzec 2017

GMINA PORAJ NA TARGACH PROMUJĄCYCH TURYSTYKĘ


11-12 marca 2017 r. Gmina Poraj wzięła udział w Targach Turystyki i Rekreacji organizowanych w CH Auchan Poczesna. Do wszystkich odwiedzających centrum handlowe trafiły materiały promujące naszą Gminę przygotowane wspólnie przez CIT oraz Referat Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji. Centrum Informacji Turystycznej oraz Referat Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji przygotował specjalne stoisko naszej gminy, na którym wszyscy zainteresowani mogli znaleźć ulotki i materiały promujące Gminę Poraj oraz naszą przystań nad Zalewem, Marinę Poraj. Wśród materiałów znalazła się także informacja dotycząca największych imprez letnich organizowanych w Gminie Poraj w tym roku, tj. Dni Gminy Poraj, Festiwal Disco Polo, Chorońskie Prażuchy, Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, Folkloriada Jurajskiej, czy też wielu regat organizowanych na wodach Zalewu Porajskiego oraz biegu wokół zbiornika – Zalewu Biegaczy. Ponadto każdy turysta mógł otrzymać mapkę Gminy Poraj, dzięki której łatwiej będzie mógł zwiedzić naszą okolicę.
Targi Turystyki i Rekreacji w Centrum Handlowym Auchan Poczesna zorganizowała redakcja dziennika „Życie Częstochowy”. Wzięły w nim udział biura podróży przedstawiające swoją ofertę wyjazdów, wycieczek oraz kolonii letnich, a także inne firmy, zajmujące się szeroko rozumianą rekreacją. Na Targach nie zabrakło także podczęstochowskich gmin, m.in.: Poraja, Olsztyna, Poczesnej, czy Blachowni, które prezentowały swoje walory turystyczne, zachęcały do odwiedzin oraz eksponowały lokalną bazę turystyczną, noclegową i gastronomiczną.

                                                                                               Marzec 2017

"PORAJSKIE PEREŁKI" - EVENT PROMUJĄCY AUDIOBOOKI W CIT PORAJ

W czwartek 9 marca 2017r. w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju odbyło się niezwykłe wydarzenie – promocja audiobooka „Porajskie perełki”, który przybliża nieznaną historię miejscowości w sposób przystępny i zrozumiały, poprzez snucie opowieści przez sędziwych mieszkańców. Klimatyczne otoczenie dworca PKP, ciekawe historie, stare opowieści, mnóstwo zabytkowych zdjęć, wyjątkowa muzyka i niezwykła podróż w czasie – to wszystko czekało na każdego, kto przybył w czwartek 9 marca do Centrum Informacji Turystycznej w Poraju na prezentację audiobooka „Porajskie perełki”. Na widowni zasiadły reprezentacje wszystkich szkół i przedszkoli z Gminy Poraj, przedstawiciele organizacji społecznych i pozarządowych, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy, miłośnicy lokalnej historii, a nawet… podróżni, korzystający tego dnia z transportu kolejowego.
Spotkanie poprowadziła zastępca wójta Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, która jest pomysłodawczynią całego projektu i osobą odpowiedzialną za jego realizację.Podczas spotkania wszyscy zgromadzeni poznali historię powstawania płyty, a także pomysłu na jej realizację. Dowiedzieli się także, jak wygląda sam proces tworzenia audiobooka, o którym opowiedział Grzegorz Bojanek, współpomysłodawca i współtwórca płyty. Podkreślił na także, jak ważne jest zainteresowanie historią miejsca, w którym się mieszka. Następnie głos zabrał Konrad Maszczyk, którego opowieści znajdują się na audiobooku, przypominając dzieje pięknego dworku, stojącego zaraz obok stacji, gdzie teraz buduje się nowe osiedle mieszkaniowe. W trakcie prezentacji widzowie mieli okazję obejrzeć także wiele ciekawych, często archiwalnych zdjęć, a nawet nagranie zatytułowane „Wielki Wybuch”, które przybliża najgłośniejsze wydarzenie w historii stacji Poraj. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz audiobooka „Porajskie perełki” z autografem Konrada Maszczyka. Wszyscy zainteresowani, którzy chcieliby poznać historie zawarte na płycie, mogą ją bezpłatnie wypożyczyć w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju. Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Wniosek o dofinansowanie projektu napisał Zespół Centrum Informacji Turystycznej.

                                                                                      

 

Luty 2017

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU NA KONFERENCJI TURYSTYCZNEJ W OPOLU


Zespół Centrum Informacji Turystycznej w Poraju wziął udział w Konferencji Turystycznej w Opolu jako przykład jednego z najlepszych, prężnie działających i wyróżniających się Punktów Informacji Turystycznych w województwie śląskim. Konferencja Turystyczna „Produkt turystyczny a informacja turystyczna. Wzajemne zależności, najlepsze przykłady i dobre praktyki”, organizowana była w dniach 9-10 lutego 2017 r. przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną w Hotelu DeSilva w Opolu. Porajskie Centrum Informacji Turystycznej zostało wytypowane jako idealny przykład jednego z najlepszych, prężnie działających i wyróżniających się Punktów Informacji Turystycznych w województwie śląskim. Reprezentujące zespół CIT Edyta Sawicka i Justyna Męcik, przedstawiły na Konferencji w Opolu specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentację, która oprócz przybliżenia słuchaczom Gminy Poraj, zaprezentowania jej zalet i promowania aktywnego wypoczynku w naszych stronach, ukazywała bieżącą działalność porajskiego Centrum Informacji Turystycznej oraz jego funkcjonowanie w ramach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Prezentacja ponadto opowiadała o wszystkich podejmowanych przez CIT działaniach i akcjach, organizowanych wydarzeniach i imprezach, udziału w licznych konkursach, a także ciągłym staraniu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację rozmaitych projektów dokonywanych na terenie Gminy Poraj. Jako przykład placówki wzorowo obsługującej podróżnych oraz wspierającej promocję Gminy Poraj nasz CIT może poszczycić się bogatą wiedzą i doświadczeniem.