Jesteś tutaj: Start / Z ŻYCIA CIT / Rok 2015

Rok 2015

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 Grudzień 2015

KOZIOŁEK MATOŁEK W CIT PORAJ

W dniach 10 - 11.12.2015 w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju gościł najpopularniejszy polski bajkowy globtroter - Koziołek Matołek. Na spotkanie z nim przyszły wszystkie przedszkolaki z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Poraju. Koziołek Matołek to światowej sławy podróżnik, który odwiedził już niemal każdy zakątek naszej planety w poszukiwaniu Pacanowa. Jest dobrze znany wszystkim dzieciom z kart jednej z pierwszych wydanych w Polsce historyjek obrazkowych autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. W trakcie swojej światowej wędrówki zahaczył także o Poraj. Oprócz swojego czerwonego tobołka wędrowca Koziołek Matołek przywiózł mnóstwo ciekawych historii z podróży, a także cennych informacji geograficznych. Podczas spotkania z tym niezwykłym gościem przedszkolaki miały wiele zadań do wykonania. Najpierw szukały ukrytych w CIT części obrazka z Matołkiem, a po zebraniu wszystkich elementów musiały ułożyć kreskówkowe puzzle. Następnie z ciekawej prezentacji multimedialnej dzieci poznały historię bajki i odszukały na mapie, gdzie tak naprawdę leży słynny Pacanów. Na sam koniec powitały gościa specjalnego, czyli samego Koziołka Matołka, który poczęstował dzieci słodkim małym co nieco i cierpliwie pozował do zdjęć.

                                                                        Listopad 2015

KALENDARZE NA ROK 2016 JUŻ W SPRZEDAŻY W CIT PORAJ.

ZAPRASZAMY


Listopad 2015

14 listopada odwiedzili nas przesympatyczni rowerzyści z Siemianowic Śląskich. Dziękujemy za odwiedziny, życzymy szerokiej drogi oraz zapraszamy ponownie.

                                                                                                         Październik 2015

GMINA PORAJ NA TARGACH TURYSTYCZNYCH TOUR SALON

Od 15-17 października 2015 r. odbywały się targi regionów i produktów turystycznych TOUR SALON w Poznaniu. Prezentowane były oferty turystyczne z polski i zagranicy, było to spotkanie w jednym miejscu całej branży turystycznej, prowadzone były szkolenia, warsztaty, konferencje dla profesjonalistów oraz liczne atrakcje dla szerokiej publiczności. Bardzo Nam miło, że oferta naszej Gminy mogła znaleźć się w tym właśnie miejscu. Serdeczne podziękowania dla Związku Gmin Jurajskich za prezentowanie Gminy Poraj.

                                       

Październik 2015

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PIĘKNA WIEŚ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2015

W dniu 14 października w Urzędzie Marszałkowskim podsumowano konkurs „Piękna wieś województwa śląskiego". Nagrody wręczyli wicemarszałek Stanisław Dąbrowa oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Stanisław Gmitruk. Nasza Gmina dzięki zgłoszonym propozycjom przez Centrum Informacji Turystycznej w Poraju zdobyła dwie nagrody w kategorii najlepsza strona internetowa sołectwa: III miejsce – www.choron.ugporaj.pl oraz wyróżnienie w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi za kompleks rekreacyjno-sportowo-kulturalny „Strefa wrażeń”. Celem konkursu jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi. Więcej: http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=7949

 

                                                                                     

Październik 2015

GMINA PORAJ OTRZYMAŁA CERTYFIKAT CZĘSTOCHOWSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ

W piątek 09 października najaktywniejsi popularyzatorzy lokalnej turystyki odebrali certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej oraz wyróżnienia przyznawane z okazji Światowego Dnia Turystyki. Impreza, której hasłem przewodnim było „Miliard turystów, miliard możliwości", tradycyjnie podsumowała kolejny sezon, gromadząc animatorów i organizatorów życia turystycznego z miasta i okolicy. Staraniem Centrum Informacji Turystycznej w Poraju, które napisało zgłoszenia do tegorocznego konkursu, Gmina Poraj otrzymała certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej w kategorii pamiątka turystyczna za porajskiego lizaka. Certyfikat odebrał Adam Zaczkowski - kierownik referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków.

                                                                                 

                                                                                                     

Październik 2015

MALI TURYŚCI ZE SZKOŁY NR. 32 Z CZĘSTOCHOWY ZWIEDZALI PORAJ

W dniu 05 października nasze Centrum Informacji Turystycznej w Poraju odwiedziła rekordowa liczba młodych turystów ze Szkoły Podstawowej nr. 32 w Częstochowie.

                                                             

Wrzesień 2015

LICEUM KATOLICKIE Z CZĘSTOCHOWY W CIT PORAJ

W dniu 22 września, odwiedziła nas grupa młodzieży z klas pierwszych Liceum Katolickiego w Częstochowie zaczynająca w naszym Centrum Informacji Turystycznej swoją pieszą wędrówkę do Olsztyna.

                                                                                Wrzesień 2015

MOBILNY PUNKT INFORMACYJNY W CIT PORAJSierpień 2015

GŁOSUJEMY NA "NAPRAW ROWER W GMINIE PORAJ"

Wszystkich mieszkańców i sympatyków Gminy Poraj prosimy o oddanie głosu na projekt LKS „Polonia” Poraj - "Napraw rower w Gminie Poraj" w ramach grantu z Banku Zachodniego WBK. Grant przyznany został na rowerową stację naprawczą na dworcu PKP w Poraju. To Państwo zdecydujecie o tym, czy Gmina Poraj otrzyma dodatkowe środki w ramach konkursu. Głosujemy do 6 września br. Głosować można pod adresem: http://www.bzwbk.pl/informacje-o-banku/granty/glosowanie.html Projekt Ludowego Klubu Sportowego „Polonia” Poraj otrzymał grant w ramach II edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Bank Zachodni WBK.
Trzy pierwsze projekty które uzyskają najwyższa ilość punktów zostaną nagrodzone dodatkowa nagroda pieniężną. Głosować można od 31 sierpnia do 6 września. Każdy internauta może zagłosować tylko jeden raz
. Opis projektu LKS "Polonia" Poraj:

U podstaw projektu leży przekonanie, że w Poraju brak serwisu rowerowego więc alternatywą jest samoobsługowa rowerowa stacja naprawcza. Beneficjentami projektu będą mieszkańcy Gminy, a także wszyscy odwiedzający. Samoobsługowa rowerowa stacja naprawcza wyposażona w pompkę oraz zestaw wysokiej jakości narzędzi będzie służyła rowerzystom potrzebującym szybkiej naprawy lub wyregulowania swojego osprzętu. Stacja ze względu na wyposażenie m.in. w pompkę serwisową (na wszystkie rodzaje wentli) oprócz oczywistego wsparcia dla rowerzystów będzie pomocna również rodzicom z wózkami dziecięcymi, opiekunom osób niepełnosprawnych - wózki inwalidzkie, a także osobom chcącym napompować piłki sportowe i materace. Pompka w razie potrzeby uzupełnią również powietrze w oponach motocyklowych czy samochodowych. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji oraz chronione przed deszczem. Aby naprawa roweru była łatwiejsza, na stacji zamontowany jest uchwyt na którym można zawiesić rower.

Wniosek napisany został przez Centrum Informacji Turystycznej w Poraju.

                                                                       Sierpień 2015

DELEGACJA Z CZECH W PORAJU

W sierpniu Gminę Poraj odwiedziła ośmioosobowa delegacja władz partnerskiego Miasta Pohorelice w Czechach. Gmina Poraj współpracuje od osiemnastu lat z partnerskim samorządem Miasta Pohorelice w Czechach. Czescy przyjaciele odwiedzili następujące obiekty: Przedszkole w Żarkach letnisku, budynek Dworca PKP wraz z Centrum Informacji Turystycznej oraz salę widowiskowo-kinową "Bajka" w Poraju. Gościli również na odbywającej się w ten weekend imprezie plenerowej "Chorońskie Prażuchy". Władze obu gmin potwierdziły, że wizyta z pewnością przyniesie wymierne korzyści dla współpracy, szczególnie dla młodzieży, wymiany sportowej i kulturalnej oraz w obrębie turystyki.

                                                                                       

Sierpień 2015

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU ZAPROSZONE NA SPOTKANIE BRANŻY TURYSTYCZNEJ W MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ W ŻARKACHSierpień 2015

KONFERENCJA ŚLĄSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ ZORGANIZOWANA W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJULipiec 2015

SŁOWACY W PORAJU

Na przełomie lipca i sierpnia z wizytą w Poraju przebywała czteroosobowa delacja władz partnerskiej gminy Bela – Dulice na Słowacji. Nasi południowi sąsiedzi poza rozmowami o dalszej współpracy gościli na Folkloriadzie i zwiedzili Jurę. Słowaccy przyjaciele Poraja nie kryli swojego uznania dla dokonań naszej gminy, szczególnie w zakresie realizacji inwestycji. Byli pod wielkim wrażeniem obiektów Przedszkola w Żarkach Letnisku, budynku Dworca PKP wraz z Centrum Informacji Turystycznej czy Sali widowiskowo- kinowej „Bajka” w Poraju. Gościli również na odbywającej się w ten weekend „Folkloriadzie Jurajskiej”. Słowacy zwiedzili również m.in. Jasną Górę i Zamek w Bobolicach oraz porajską „Marinę”, uczestniczyli także w XIII Memoriale Stanisława Grzybowskiego na stadionie „Polonii” Poraj. Władze obu gmin wyraziły przekonanie, że wizyta przyniesie wymierne korzyści dla współpracy, szczególnie dla młodzieży, wymiany sportowej i kulturalnej oraz w obrębie turystyki.

                                                                                                    

Lipiec 2015

WIZJA TERENOWA KONKURSU "PIĘKNA WIEŚ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2015"

W lipcu br., odbyła się wizja terenowa komisji konkursowej zadania zgłoszonego do konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego". Konkurs, którego celem jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności społecznej, aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Wydział Terenów Wiejskich. W tegorocznym konkursie Centrum Informacji Turystycznej w Poraju napisało zgłoszenia do następujących kategorii: Najpiękniejsza wieś – Choroń; Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi – "Strefa wrażeń"; Najlepsza strona internetowa sołectwa- http://choron.ugporaj.pl/ ; Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe - Folkloriada Jurajska. Zgodnie z harmonogramem konkursu w październiku poznamy laureatów.

 

                                                

 

Lipiec 2015

MALI PODRÓŻNICY QUESTOWALI W CHORONIU

02 lipca Gminę Poraj odwiedziły dzieci, które wraz ze swoimi opiekunkami poznawały historię wsi Choroń związaną z kupieckim szlakiem. Mali Odkrywcy zobaczyli najciekawsze i najbardziej malownicze zakątki tej miejscowości, a zwieńczeniem plenerowej podróży był odkryty skarb. Bardzo nam miło, że mogliśmy w części uczestniczyć w tej wyprawie.

                                                                                                         

 

Lipiec 2015

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU WYDAŁO NOWE FOLDERY PROMOCYJNE ORAZ MAPĘ GMINY PORAJ

                                                                                                     

Czerwiec 2015

KIOSK Z PRACĄ W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

Łatwo dostępne biuro pracy, jest wsparciem i uzupełnieniem dla Urzędu Pracy. Teraz każdy chętny i zainteresowany szybkim uzyskaniem dostępu do lokalnych, krajowych i zagranicznych ofert pracy może to zrobić przychodząc do CIT i korzystając nieodpłatnie ze stanowiska „Kiosku z pracą”. Wszystko dzięki współpracy Grupy kapitałowej „Loyd – Inwestycje i zarządzanie” i Urzędu Gminy Poraj.

"Kiosk z pracą" to interaktywne miejsce, w którym można znaleźć aktualne ogłoszenia z pracą, zapoznając się z lokalnymi, krajowymi bądź zagranicznymi ofertami pracy. Bezpośrednie zalety porajskiego „Kiosku”, to: dostępność dla wszystkich mieszkańców, bez względu na umiejętność korzystania z Internetu, aktywizacja osób niezarejestrowanych w Urzędzie Pracy, szybkość komunikacji z kandydatami - doradztwo zawodowe odbywa się poprzez telefon z konsultantem ds. rekrutacji. Stanowisko „Kiosku z Pracą” wyposażone jest w panel dla osób nie posiadających dostępu do komputera. Panel jest prosty w obsłudze i daje możliwość przeglądania bieżących ofert pracy, jak również zgłoszenia swojej kandydatury. Głównym atutem jest możliwość przeprowadzenia zdalnej rozmowy rekrutacyjnej z konsultantem. Obsługa realizowana jest za pomocą zautomatyzowanego systemu informatycznego oraz telefonicznej infolinii obsługiwanej przez konsultantów ds. rekrutacji. Pracownicy call center będą mieli za zadanie udzielać niezbędnych informacji na temat ofert pracy, a także wspierać kandydatów w procesie rekrutacyjnym.

                                                   Maj 2015

                                                                                 

 

Kwiecień 2015

KLASA V ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z JASTRZĘBIA NA WYSTAWIE "SZLAK ORLICH GNIAZD W BARWACH JURAJSKICH NOCY" W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

                                                                                                     

Kwiecień 2015

"LEŚNE SKRZATY" NA WYSTAWIE "SZLAK ORLICH GNIAZD W BARWACH JURAJSKICH NOCY" W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

  Kwiecień 2015

KLASA VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z JASTRZĘBIA NA WYSTAWIE "SZLAK ORLICH GNIAZD W BARWACH JURAJSKICH NOCY" W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W PORAJU

  

Kwiecień 2015

Zapraszamy do oglądania wystawy "Szlak Orlich Gniazd w Barwach Jurajskich Nocy" w przestrzeni wystawowej Naszego Centrum Informacji Turystycznej.

                                                                                           

Marzec 2015

Nasze Centrum Informacji Turystycznej w Poraju dostało się do finału wielkanocnego "Konkursu z JAJEM" organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Dziękujemy za każdy oddany głos.

                                                              Luty 2015

PÓŁKOLONIE ZIMOWE Z GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W CIT PORAJ

W dniu 11.02.2015 r. odwiedziła nas grupa dzieci z półkolonii zimowych z GOK Poraj. Spędziliśmy razem czas na quizach i zabawach turystycznych. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

                                                          

 

Styczeń 2015

                                             

 Informacja Turystyczna CIT Poraj

 Aktywny Poraj